Jakie powinno być pieczywo?

Chleb – znany od tysięcy lat, jeden spośród głównych elementów diety z Starożytnim Egipcie. Prócz roli, jaką grał oraz gra w odżywianiu, od dawien dawna nadawano mu także symboliczne znaczenie. Jedzony podczas biblijnej ostatniej wieczerzy, spożywany w postaci kołacza na słowiańskich weselach, niezbędny składnik wielkanocnej święconki. Mnóstwo osób nie umie sobie wyobrazić życia bez chleba oraz pieczywa. Po innej stronie barykady stoją Ci, jacy stosują diety odchudzające opierające się na usuwaniu cukrów (np. dietę proteinową dr Dukana).

Pieczywo z dodatkiem drożdży

Wypieki z wykorzystaniem drożdży kojarzone są bardziej z mąką pszenną bądź pszenną z dodatkiem mąk pełnoziarnistych. Podczas fermentacji z udziałem drożdży dochodzi do fermentacji alkoholowej, więc beztlenowego rozpadu węglowodanów. Pieczywo pieczone na drożdżach jest zdecydowanie szybsze w produkcji, dlatego także jego ogromna popularność w piekarniach. Drożdże są możne w witaminy z klasy B, natomiast również elementy mineralne, takie jak fosfor, potas, żelazo lub cynk. Umożliwiają także trawienie skrobi zamkniętej w mące.

Pieczywo razowe lub pszenne?

Chleb razowy na zakwasie występuje w efekcie długotrwałej fermentacji oraz wzrasta blisko 12 godz. nim trafi do piekarnika. Mąka razowa występuje z pełnych nasion oraz niczego się nie eliminuje po ich przemieleniu. Otręby zamknięte w mące zapewniają nam błonnika, jaki wywołuje lepsze poruszanie się posiłku poprzez jelita, witaminy klasy B, minerałów, białka. W bielmie nasion są cukry, białka oraz niewielkie ilości witamin z klasy B. W kiełkach ziaren są minerały, witamina E, witaminy z klasy B oraz odmienne elementy wzmacniające.

Wartości pieczywa żytniego

Dobór pieczywa jest duży, lecz przeważnie sięgamy po jasne, lekkostrawne pieczywo. Jednakże dla osób będących na diecie odpowiedniejszym doborem jest, niejednokrotnie niedoceniane, ciemne pieczywo żytnie (https://ranozebrano.pl/pieczywo). Jest ono robione z ciemnych, grubo mielonych nasion żyta, tak nazywanej mąki pumpernikiel. Wartość kaloryczna ziarna żyta jest imponująca: znajdują się w nim cukry, białka, glikole, lipidy, woda, treści mineralne i witaminy.

Doskonały chleb dla osób na diecie?

Pacjenci zaglądający do gabinet lekarskiego, gdy próbują się odchudzać na swoją rękę, niezwykle niejednokrotnie jadają chleby z ziarnami bądź chleby całkowicie ziarniste. Należy pamiętać, iż dodatek nasion słonecznika, dyni, sezamu, siemienia oraz pozostałych, zwiększa zdecydowanie kaloryczność takiego pieczywa. Najdoskonalszy na dietę odchudzającą jest czysty chleb żytni razowy na zakwasie. Ma 213 kcal/100 g, tymczasem chleb czystoziarnisty będzie miał już 378 kcal/100 g.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com